Gündem
Giriş Tarihi : 09-03-2021 20:16   Güncelleme : 09-03-2021 20:16

TOK SOSYAL KONUTLARINDA LK TEMELLER GKSUNDA ATILDI

Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan’n himayelerinde Çevre ve ehircilik Bakanl’nn koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanl’nn destekleriyle hayata geçirilen, ‘Her Yl 100 Bin Yeni Sosyal Konut’ projesinde temeller atlmaya baland

TOK SOSYAL KONUTLARINDA LK TEMELLER GKSUNDA ATILDI

Cumhurbakan Recep Tayyip Erdoan’n himayelerinde Çevre ve ehircilik Bakanl’nn koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanl’nn destekleriyle hayata geçirilen, ‘Her Yl 100 Bin Yeni Sosyal Konut’ projesinde temeller atlmaya baland. 100 Bin Sosyal Konut projesi kapsamnda Kahramanmara’ta ina edilecek konutlar için ilk temeller ise Göksun’da atld.

Yantepe Mahallesi Çataltepe mevkiinde temelleri atlan toplu konutlarn yatay mimari anlayyla, mahalle ve komuluk kültürüne uygun olarak ina edildiine vurgu yapan Bakan Aydn, yapt açklamada unlar kaydetti:

“Bizim belediyecilik anlaymz, Cumhurbakanmzn belediyecilik anlay ve halka hizmet hakka hizmet mantndan hareketle devam etmekte. Toplu konut uzun yllardan beri arzu ettiimiz ve hayata geçmesi için TOK Bakanl ile çalmalar aralksz sürdürdüümüz bir proje. Temelinin ilk olarak Göksun’da atlm olmas ve hzl bir ekilde inaatlarn devam ediyor olmas bizi son derece mutlu ediyor. Bunun nedeni ise bizim 2014 ylndan itibaren toplu konut projesini hayata geçirmek için yürüttüümüz kararl mücadelemiz ve gerekli imar plan ve etüt çalmalarn zamannda yapm olmamzdr. nallah önümüzdeki yllarda ikinci etap konutlarn talep etmek suretiyle buradaki rezerv alanmz da deerlendirip konut saysn artracaz.”

– Kararl Mücadele Sonuç Verdi Konut Says 3.5 Kat Artt

Göksun Belediyesi tarafndan söz konusu projenin hayata geçirilmesi için 2014 ylnda balatlan çalmalar neticesinde Toplu Konut daresi Bakanl (TOK) tarafndan 2015 ylnda 173 konutluk proje hazrlanm 2015 ylnda yaplan ön talep toplama sürecinde yeterli sayya ulalamamt. Göksun Belediye Bakan Hüseyin Cokun Aydn’n giriimleri ve kararl duruu nedeniyle TOK bavuru artlarnda Göksun’a özel deiiklik yaparak 2016 ylnda yeniden ön talep toplama sürecine gitmi, ancak yeterli sayda bavuru olmad için proje iptal edilmiti.

Bakan Aydn’n, bavuru ve ödeme koullarnda deiiklik yaplmas ve 110 konut olarak yeniden projelendirilmesi için Çevre ve ehircilik Bakanl ile TOK Bakanl nezdinde yürüttüü kararl mücadelesi sonunda, Göksun Toplu Konut projesi ‘100 Bin Yeni Sosyal Konut’ projesine dahil edilerek 2+1 ve 3+1 plannda toplam 376 konut ile 8 dükkanl 1 Ticaret Merkezi ve 1 Cami tahsis edilmiti.

Yüklenici firmaya 22 Ekim 2020 tarihinde yer teslimi yaplan projenin sosyal donat ve çevre düzenleme çalmalar da tamamlanm olarak teslim tarihi ise 14 Ocak 2022.